دریافت معرفی رشته داروسازی با کد 19285

معرفی, رشته, داروسازی

معرفی رشته داروسازی

معرفی رشته داروسازی

بسیاری از مردم و از جمله تعداد قابل توجهی از داوطلبان آزمون سراسری شناخت صحیحی از رشته داروسازی آنها نمی‌دانند كه شغل فارغ‌التحصیل داروسازی، دارو فروشی نیست و حتی هدف این رشته نیز فقط تربیت داروساز نمی‌باشد. چرا كه داروسازی تنها یكی از تخصص‌های فارغ‌التحصیل این رشته است.
باید دانست كه در علم‌ پزشكی‌ برای‌ مداوای‌ یك‌ بیمار، روش‌های‌ متعددی‌ از جمله‌ دارو درمانی‌، جراحی‌ و روان‌ درمانی‌ وجود دارد كه‌ در این‌ میان‌ دارو درمانی‌ به‌ عنوان‌ متداول‌ترین‌ شیوه‌ در تمام‌ دنیا شایع‌ است و رشته‌ داروسازی‌، رشته‌ای‌ است‌ كه‌ در همین‌ زمینه‌ با بیماران‌ و مردم‌ مرتبط‌ می‌گردد. همچنین‌ یك‌ داروساز در صورت‌ ناموفق‌ بودن‌ رژیم‌ دارو درمانی‌ باید علل‌ عدم‌ موفقیت‌ را بررسی‌ كند. از همین‌ رو می‌توان‌ گفت‌ رشته‌ داروسازی بخشی‌ از علوم‌ پزشكی‌ است‌ كه‌ در رابطه‌ با تولید و ساخت‌ دارو، بررسی‌ وضعیت‌ دارو در بدن‌ انسان‌ و موجودات‌ زنده‌ و میزان‌ تأثیر دارو در سلامت‌ جامعه‌ و كم‌ كردن‌ بحران‌های‌ بیماری‌زا نقش‌ ایفا می‌كند. به‌ عبارت‌ دیگر رشته‌ داروسازی به‌ شناخت‌ ماده‌ مؤثر، فرموله‌ كردن‌ این‌ ماده‌ (تبدیل‌ ماده‌ مؤثر به‌ فرمی‌ كه‌ قابل‌ مصرف‌ برای‌ بیمار باشد مثل‌ قرص‌، كپسول‌، شربت‌ یا استفاده‌ از روش‌های‌ تزریقی‌) و بررسی‌ اثرات‌ دارو بر بدن‌ بیمار می‌پردازد.
شاید جالب باشد كه بدانید حدود 30 تا 50 درصد علت ناموفق شیوه مداوای یك بیمار، به دارو مربوط می‌شود؛ یعنی كیفیت دارو، انتخاب نوع‌دارو و نحوه استفاده از دارو (این كه بیمار دارو را با چه مواد غذایی یا دارو‌های دیگر استفاده كرده است) می‌تواند اثر دارو را تضعیف كند. و این وظیفه یك داروساز است كه علت را تشخیص دهد و در این زمینه پزشك معالج را راهنمایی كند.

دانلود فایل