دریافت پاورپوینت فصل چهارم 4 کتاب روان شناسی عمومی حمزه گنجی (هوش) با کد 31155

کتاب روان شناسی عمومی حمزه گنجی ,,کتاب روان شناسی عمومی حمزه گنجی,روان شناسی عمومی ,حمزه گنجی,خلاصه روان شناسی عمومی ,پاورپوینت روان شناسی عمومی,فصل چهارم ,هوش,پاورپوینت هوش

پاورپوینت فصل چهارم 4 کتاب روان شناسی عمومی حمزه گنجی (هوش)

پاورپوینت فصل چهارم 4 کتاب روان شناسی عمومی حمزه گنجی (هوش) در قالب pptx  و در حجم 37 اسلاید:

بخشی از متن:
تعریف هوش 
به مرور زمان، روان شناسان به دو گروه تقسیم شده اند: گروه اول بر این اعتقاد است که هوش از یک استعداد کلی و واحد تشکیل می شود؛ اما گروه دوم معتقد است که انواع مختلف هوش وجود دارد. اولین آزمونهای هوشی، هوش را به صورت یک استعداد ذهنی کلی، که همه عملکردهای شناختی را یکجا جمع می کرد، در نظر می گرفت. 
مثلا، اولین آزمون هوشی، که در سال ۱۹۰۵، آلفرد بينها، روانشناس فرانسوی، آن را ساخت، فقط یک عدد کلی به دست می داد و در واقع هوش را یک توانایی کلی در نظر می گرفت.
 اسپیرمن از طرفداران این نظریه بود. او بین نمرات آزمونهای روانی مختلفی که در مورد یک گروه از آزمودنیها اجرا می شد، همبستگی بالایی به دست آورد و بر این اساس معتقد شد که هوش یک توانایی شناختی واحد است و آن را عامل g یا هوش کلی نامید. 
با الهام گرفتن از کارهای اسپیرمن و برای اندازه گیری هوش، آزمونهای استاندارد هوش کلی تهیه شد و در اختیار مراکز نظامی، مدارس، دانشگاهها و کارخانه ها قرار گرفت.
 پس از اسپیرمن، ترستون اعلام کرد که هوش از هفت استعداد ذهنی بنیادی و مستقل از یکدیگر تشکیل می شود: ادراک کلامی، سیالی کلامی، استعداد عددی، استعداد تجسم فضایی، حافظه تداعی، سرقت ادراک، و استدلال. 

دانلود فایل